chintzes اداره بهداشتی دامپزشکی نیروی انتظامی

chintzes: اداره بهداشتی دامپزشکی نیروی انتظامی پلمپ 1 واحد قصابی متخلف رییس اداره دامپزشکی شهرستان شوشتر

گت بلاگز اخبار پزشکی آیا سرمازیستی انسان را جاودانه می‌کند؟

سرمازیستی، به عنوان یکی از راه‌های تحت بررسی جهت تحقق جاودانگی، توجه بسیاری از متخصصان را به خود معطوف داشته است. 

آیا سرمازیستی انسان را جاودانه می‌کند؟

آیا سرمازیستی انسان را جاودانه می کند؟

عبارات مهم : زندگی

سرمازیستی، به عنوان یکی از راه های تحت بررسی جهت تحقق جاودانگی، توجه بسیاری از متخصصان را به خود معطوف داشته هست.

به گزارش ایسنا، “سرمازیستی”(cryonics)، تلاشی جهت کم کردن دمای بدن شخص و قرار گرفتن در حالت انجماد است تا زمانی که درمانی جهت علت فوت او کشف شود. در این روش، تمام سلول های زنده، بافت ها، اندامها و یا کل بدن جهت جلوگیری از فروپاشی، در دمای بسیار پایین محافظت می شوند. در این فرآیند، تمام خون بدن را تخلیه و آن را منجمد می کنند. در این روش، برگشت به زندگی جهت بیمار ممکن نیست و این کار تنها جهت آینده و فناوری آینده انجام می شود.

ایده سرمازیستی یا انجماد بعد از مرگ، نخستین بار در سال 1960 به وسیله “رابرت اتینگر” (Robert Ettinger) مطرح شد. این استاد آمریکایی در کتاب خود با نام “چشم انداز جاوانگی”(Prospect of Immortality) ادعا کرد که شاید مرگ، یک فرآیند برگشت پذیر باشد.

آیا سرمازیستی انسان را جاودانه می‌کند؟

در ژانویه سال 1967، “جیمز بدفورد”(James Bedford)، استاد روانشناسی “دانشگاه کالیفرنیا”(University of California) در آمریکا، نخستین گام را به سوی بازگشت به زندگی برداشت و جهت انجام دادن این کار داوطلب شد. در آن روز، بدفورد، نخستین نفری بود که در حالت تعلیق سرمازیستی، منجمد و در دمای منفی 321 درجه فارنهایت، در نیتروژن مایع غوطه ور شد.

با استفاده از روش سرمازیستی، شاید بتوان در آینده افراد را بعد از فوت نیز دوباره به زندگی بازگرداند و حتی بیماری هایی که باعث فوت آنها شده است را درمان کرد ولی در حال حاضر چنین فناوری وجود ندارد.

سرمازیستی، به عنوان یکی از راه‌های تحت بررسی جهت تحقق جاودانگی، توجه بسیاری از متخصصان را به خود معطوف داشته است. 

این فرآیند مشمول بر سه مرحله کلیدی، در زمانی است که فوت فرد به طور رسمی و قانونی اثبات شده است باشد. در حال حاضر، انجام فرآیند انجماد در صورتی قانونی است که به محض از دنیا رفتن شخص صورت گیرد تا از آسیب مغزی پیشگیری شود.

در مرحله نخست، بدن فرد مرده بلافاصله در حمام یخ قرار داده می شود. در همان زمان، از ماسک تهویه جهت ادامه ارائه اکسیژن به اندام های بدن به خصوص مغز استفاده شده است و از داروی ضد انعقاد “هپارین” (Heparin) و “احیای قلبی- ریوی” (CPR) خودکار جهت حفظ جریان خون استفاده می شود. در همین حین، درجه حرارت بدن جهت اطمینان از کم کردن تدریجی مورد نظارت قرار می گیرد.

در مرحله بعد، بدن منجمد می شود به این معنی که سلول ها و اندام های آن جهت عوض کردن در دمای فوق العاده کم آماده می شوند. این مرحله مشمول بر جایگزین کردن مایعات بدن با عوامل ضد سرمازیستی است که در بدن تزریق شده است و به عنوان ضد یخ عمل می کند و بدن را از آسیب های یخ زدگی محافظت می کند.

آیا سرمازیستی انسان را جاودانه می‌کند؟

هنگامی که بدن جهت دمای فوق العاده پایین و سرد آماده شد، روند سرمایشی کنترل شده است شروع می شود. این آخرین مرحله قبل از ذخیره سازی طولانی مدت است که خنک کردن تدریجی بدن را به دنبال دارد.

پس از آن بدن در داخل یک کیسه عایق حفاظتی و بعد در داخل یک جعبه خنک کننده که در آن نیتروژن مایع در میزان ثابت وجود دارد قرار می گیرد.

سرمازیستی، به عنوان یکی از راه‌های تحت بررسی جهت تحقق جاودانگی، توجه بسیاری از متخصصان را به خود معطوف داشته است. 

این روند به آرامی و در طی چند روز اتفاق می افتد تا زمانی که بدن به دمای منهای 200 درجه سانتیگراد برسد.

قبل یا بعد از مرحله دوم، بدن جهت تکمیل این روند به نزدیک ترین مرکز ذخیره سازی انتقال داده می شود. هنگامی که بدن جهت ذخیره سازی آماده شد، داخل یک کپسول نیتروژن مایع قرار می گیرد. این کپسول ها نیروی خود را از برق تامین نمی کنند؛ بنابراین هیچ گاه با مسئله قطع برق مواجه نخواهند شد.

آیا سرمازیستی انسان را جاودانه می‌کند؟

روش دیگری که محققان از آن استفاده می کنند، “نوروپریزرویشن” (neuropreservation) نام دارد که در آن، تنها سر فرد فوت شده است منجمد و نگهداری می شود تا در آینده بتوان دوباره به آن جان تازه بخشید.

در ماه ژانویه امسال، “کریستوف کوچ” (Christof Koch)، عصب شناس “مؤسسه فناوری کالیفرنیا” (Caltech) در آمریکا گفت: اگر این عوض کردن شیمیایی مغز، سیناپس های نگه دارنده خاطرات را از بین نبرند، فرآیند سرمازیستی، شگفت آور خواهد بود.

به گفته “ری کورزویل” (Ray Kurzweil)، دانشمند و آینده پژوه آمریکایی، هنگامی که دنیا در هزاران قرن بعد عوض کردن کند، انسان به جاودانگی خواهد رسید.

در این میان، دو علت مطرح است که سرمازیستی را نسبت به قبل، زیاد امکان پذیر می سازد.

نخستین دلیل، توانایی شیشه مانند شدن اندام های بدن هست. جهت مثال، در فرآیند سرمازیستی، مغز به صورت مایعی شیشه مانند در می آید. به گفته پژوهشگران، انسان ها جهت منجمد شدن و سپس آب شدن یخ بدنشان، طراحی نشده اند. سلول های بدن هنگام منجمد شدن، با کریستال های یخی پر می شوند. این کریستال ها هنگام گسترش، دیواره های سلول را می شکنند و هنگام گرم شدن دوباره بدن، آن را منعطف می سازند.

دلیل دوم اینکه، شخصیت، مهارت ها و خاطرات ما تا حدودی با ارتباط میان نورون ها تعریف می شوند. در نتیجه این موضوع، بعضی پژوهشگران باور دارند که بعد از بازگشت بدن به زندگی، می توان مفاهیم مغز را اسکن و دانلود کرد تا این امکان جهت شخص فراهم شود که در آینده مانند یک ربات زندگی کند. آنها باور دارند در آینده علم به قدری پیشرفت خواهد کرد که می توان یک بدن نو در آزمایشگاه تولید کرد یا اینکه اطلاعات مغز یک نفر را در بدن فرد دیگری گذاشت؛ به همین علت بعضی به جای تمام بدن، فقط سر را منجمد می کنند.

تاکنون، بدن حدود 300 نفر در آمریکا و حدود 50 نفر در روسیه، در دمای پایین قرار گرفته تا در آینده به زندگی بازگردند.

“دنیس کوالسکی”(Dennis Kowalski)، مدیر موسسه سرمازیستی واقع در میشیگان، در ژانویه امسال ادعا کرد که امکان دارد دانشمندان تا 10 سال آینده، یکی از این بدن ها را به زندگی بازگردانند.

از میان موسساتی که فرآیند سرمازیستی را انجام می دهند می توان از “موسسه سرمازیستی”(Cyronics Institute)، “بنیاد تمدید حیات”(Life Extension Foundation)، “بنیاد متوسلا” (Methuselah Foundation) در آمریکا و موسسه “کریوروس”(KrioRus) در روسیه نام برد.

این امکان وجود دارد که بتوان از این شیوه در آینده جهت پیوند اعضا استفاده کرد که تحولی بزرگ در پزشکی خواهد بود ولی در حال حاضر، نشانه این است که فرد به زندگی بازگردانده شود.

طرفداران این کار می گویند هر موضوعی که زمانی داستانی تخیلی بوده، بعدها محقق شده است هست؛ بنابراین انجام فرآیند سرمازیستی هم روزی ممکن خواهد شد ولی راجع به عنوان سرمازیستی، عقاید مخالفی هم وجود دارد. بعضی دانشمندان، فوت را روی دیگر سکه زندگی می دانند و معتقدند جلوگیری از فوت هیچ گاه محقق نخواهد شد؛ آیا که با ذات حیات و ماهیت موجود زنده در تضاد است.

“رومن ریسکو”(Ramon Risco)، سرمازیست شناس اعتقاد هست، دانشمندان با کار کردن روی فرآیند بحث برانگیز سرمازیستی، حرفه خود را به خطر می اندازند و از جوامع پزشکی از بین بردن می شوند.

با وجود این که کاربرد و تاثیر سرمازیستی به طور کامل ثابت نشده، هر ساله شمار بسیاری از مردم جهت انجام این آزمایش داوطلب می شوند و این روند رو به زیاد کردن است.

واژه های کلیدی: زندگی | استفاده | سال آینده | اخبار پزشکی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog